Kurssikokous Maanpuolustuskorkeakoululla 27.10.2017

Kadettikurssi kokoontui Maanpuolustukorkeakoululla 27.10.2017. Vaikka paikalla oli tällä kertaa vain 10 kadettiveljeä, olivat kaikki puolustushaarat edustettuina.

Everstiluutnantti Marko Kivelä esitteli  Maanpuolustuskorkeakoulun nykytilannetta ja kurssiveli ja puolustusvoimien henkilöstöpäällikkö kontra-amiraali Timo Junttila (kuvassa) kertoi Puolustusvoimien kehittämisestä.

Varsinaisessa kurssikokouksessa käsiteltiin Sakari Honkamaan johdolla mm. tulevaa kurssikirjaa. Todettiin, että projektin selvitystyö on sujunut hyvin ja Veikko Heinonen on tehnyt hyvää työtä.

Seitsemän kurssiveljeä puolisoineen osallistuivat vielä illalla Kaaderitanssiaisiin.

Seuraava kurssikokous on 7.9.2018 Suomenlinnassa.  Kokous aloitetaan puolilta päivin ja päätetään illalla saunomiseen ja päivälliseen.